Туреччина готова надати судно для евакуації поранених з «Азовсталі», але Росія не дає згоди – спікер Ердогана

Туреччина запропонувала провести морську евакуацію поранених українських військових, які перебувають на заводі «Азовсталь» у Маріуполі Донецької області. Про це сказав Reuters прессекретар і радник із зовнішньої політики президента Туреччини Таїпа Ердогана Ібрагім Калин.

За словами Калина, він особисто обговорював цю пропозицію з президентом України Володимиром Зеленським у Києві два тижні тому, і вона залишається «на столі переговорів», хоча Москва на неї не дала згоди.

План передбачає, що поранених військових, евакуйованих з «Азовсталі», треба доставити сушею в порт Бердянськ на Азовському морі, а турецьке судно доставить їх через Чорне море в Стамбул.

Калин зазначив, що судно для ймовірної евакуації поранених, і, якщо знадобиться, цивільних, у Стамбулі готове до відплиття. Він вірить, що цей варіант ще може спрацювати.

За його словами, морська евакуація з Бердянська була однією з кількох пропозицій щодо припинення вогню та проведення евакуації, але позиція Росії «міняється з кожним днем».

Спікер президента Туреччини зазначив, що супротивні сторони «дивляться на ситуацію з безпекою на місцях та іншу динаміку, свої переговори, власну внутрішню координацію, тому іноді важко одержати тверду відповідь чи зобов’язання від будь-якої сторони».

Про те, що Україна та Туреччина домовилися про вивезення морем поранених і загиблих із Маріуполя, президент України Володимир Зеленський говорив ще на початку квітня. Але, за його словами, на це потрібна згода особисто президента РФ Володимира Путіна, і той її не дав.

Контекст:

Завод «Азовсталь» – останній об’єкт, який у Маріуполі утримують українські військові. Це, як писала міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, бійці Національної гвардії, зокрема полку «Азов», співробітники СБУ, військовослужбовці ЗСУ, прикордонники й поліцейські. У бомбосховищах заводу також були сотні цивільних.

21 квітня президент РФ Володимир Путін публічно озвучував наказ міністрові оборони РФ Сергію Шойгу скасувати штурм промзони «Азовсталі», проте штурм продовжили.

2 травня на територію «Азовсталі» прорвалися окупанти, там почалися активні бої, але українські захисники тримають оборону, хоча в них бракує води, їжі та ліків. Бої тривають досі.

7 травня завершилася евакуація із території заводу мирних громадян. За підтримки ООН і Червоного Хреста із заводу забрали приблизно 300 цивільних осіб, переважно це жінки і діти, сказала координаторка дій із гуманітарних коридорів від Офісу президента Тетяна Ломакіна.

Проте всупереч гуманітарному праву поранених так і не було евакуйовано. 10 травня Верещук повідомила, що всього на заводі залишається понад 1 тис. українських військовослужбовців, серед них сотні поранених.

Захисники Маріуполя просять евакуювати тих, хто перебуває на «Азовсталі», застосувавши до них процедуру extraction – переміщення в третю країну, яка гарантує, що до кінця війни вони не повернуться в Україну.

Проте Росія відмовляється такої процедури, повідомила Верещук 11 травня. Україна, за її словами, запропонувала також обміняти поранених українських військовослужбовців на полонених росіян.

12 травня Верещук повідомила, що тривають переговори з РФ щодо евакуації тяжкопоранених українських військовослужбовців з «Азовсталі» в обмін на полонених російських військовослужбовців. Ідеться, за її словами, про 60 тяжкопоранених військових і медиків.

Джерело

Думка автора може не відображати думку редакції. Редакція не несе відповідальності за обґрунтованість і тлумачення думки автора, а сайт є лише носієм інформації.